Interne udvalg og netværk

Interne udvalg og netværk

Skole og Forældres interne udvalg og netværk

Kursusudvalg:

Kursusudvalget består af 3 repræsentanter valgt af og blandt Hovedbestyrelsesmedlemmerne, 2 repræsentanter valgt af og blandt instruktørnetværket, samt en repræsentant valgt af og blandt Forretningsudvalget medlemmer.

Se kommissorium

Formand for kursusudvalget: Michael Dyrehave

Repræsentanter for instruktørnetværket: 
Michael Dyrehave, Slagelse, michael@dyrehave.com
Grethe Bremer, Skanderborg, grethe.bremer@gmail.com

Repræsentanter for hovedbestyrelsen:
Mette Gudmand Madsen, Esbjerg, mettegudmand@gmail.com 
Ulrik Andresen, Vejen, youngtimergarage@gmail.com
Susanne Gade Clausen, Silkeborg, sgc@skole-foraeldre.dk

Repræsentant for forretningsudvalget:
Kristina Themsen, Vordingborg, kristina@themsen.net

 

Politikudvalg 

Politikudvalget består af 3 faste medlemmer.

Se kommissorium

Medlemmer:
Rasmus Edelberg, Frederiksberg Kommune: rae@skole-foraeldre.dk
Toke Arndal, Assens Kommune: tarndal@gmail.com
Regitze Ishøy, Vordingborg Kommune: r.ishoey@gmail.com

 

Netværk for specialundervisning (NFS)

Netværkets styregruppe består af 2 medlemmer er valgt af og blandt medlemmerne af Skole og Forældres hovedbestyrelse og 2 medlemmer valgt på NFS årsmøde 2019.

Se kommissorium

Medlemmer:
Maja Svitzer Bendtsen, Syddjurs Kommune, repræsentant for hovedbestyrelsen 2021-2023, makapaja@gmail.com
Kenneth Kristensen, Aabenraa Kommune, repræsentant for hovedbestyrelsen 2021-2022, kenneth_kristensen@live.dk
Paulina Posselt, Randers Kommune, valgt på årsmøde 2020, paulinaposselt@gmail.com
Clara M. Mose Nørrevang, Norddjurs Kommune, valgt på årsmøde 2020, claranoerrevang@gmail.com
Helle H. Bjerregård, Frederiksberg Kommune, valgt som suppleant på årsmøde 2020 og siden indtrådt som medlem, helle@hellebj.dk

 

Se også:
Skole og Forældres ledelse

Senest opdateret den

9. marts 2021

af

Læs også

16.03.20
Vision og Strategi for Skole og Forældre
Skole og Forældres landsmøde vedtog den 16. november 2019 en vision og strategi for årene 2020-2023.
05.02.20
Kontakt Skole og Forældre Rebild
Kontaktinformation til bestyrelsen i Skole og Forældre Rebild