Ledelse

  • Hovedbestyrelsen efter landsmødet 2020

Ledelse

Kontaktinformation til Skole og Forældres ledelse

Formandskab:

Landsformand:

Rasmus Edelberg
Rahbeks Allé 32, 3. tv.
1801 Frederiksberg C
Tlf.: 23 27 05 38 
Email: rae@skole-foraeldre.dk
Twitter: @EdelbergRasmus

Billeder af Rasmus Edelberg til fri afbenyttelse:

Billede 1 og Billede 2. Foto: Lars Bertelsen

Næstformand:

Cecilie Harrits, Aarhus
Lollandsgade 59, st.
8000 Aarhus C
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk

Forretningsudvalg:

Se kommissorium for forretningsudvalget

Landsformand Rasmus Edelberg, Frederiksberg:
rae@skole-foraeldre.dk
Næstformand Cecilie Harrits, Aarhus:
ch@skole-foraeldre.dk
Kristina Themsen, Vordingborg:
kristina@themsen.net
Toke Arndal, Assens:
tarndal@gmail.com
Anja Ravn Schmidt Joensen, København:
aravnjoensen@gmail.com
Torsten Topbjerg, Rebild:
torsten@topbjerg.dk
Bjørn Schaumann, Rebild:
bschaumann@gmail.com

Hovedbestyrelse:

Skole og Forældres hovedbestyrelse består af formand og næstformand samt 21 repræsentanter fra hele landet fordelt således:

5 fra Region Midt/Nord
4 fra Region Syddanmark
4 fra Region Hovedstaden
3 fra Region Sjælland
5 valgt i hele landet

Se kommissorium og forretningsorden for hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsesmedlemmer:

Landsformand Rasmus Edelberg
rae@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som landsformand på landsmødet i 2020. Valgperiode udløber i 2022.

Næstformand Cecilie Harrits
Tlf.: 2840 5030
ch@skole-foraeldre.dk
Valgt til posten som næstformand på landsmødet i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Region Nord- og Midtjylland

Grethe Bremer, Skanderborg Kommune:
grethe.bremer@gmail.com
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland, i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Susanne Gade Clausen, Silkeborg Kommune
sgc@skole-foraeldre.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Bjørn Schaumann, Rebild Kommune
bschaumann@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Torsten Topbjerg, Rebild Kommune
torsten@topbjerg.dk
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2020. Valgperiode udløber i 2022.

Maja Svitzer Bendtsen, Syddjurs Kommune
makapaja@gmail.com
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2020. Valgperiode udløber i 2022.

Heidi S. Holm, Horsens Kommune
heidisholm@gmail.com
Valgt i valggruppe 1, Nord- og Midtjylland i 2020. Valgperiode udløber i 2022.

Region Syddanmark

Ulrik Andresen, Vejen Kommune
youngtimergarage@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Mette Gudmand Madsen, Esbjerg Kommune
mettegudmand@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Tom Bonde Jensen, Nyborg Kommune
tombondejensen@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2019. Valgperiode udløber i 2021.

Kenneth Kristensen, Aabenraa Kommune
kenneth_kristensen@live.dk
Valgt som suppleant i valggruppe 2, Syddanmark, i 2020. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i november 2020. Valgperiode udløber i 2021.

Toke Arndal, Assens Kommune
tarndal@gmail.com
Valgt i valggruppe 2, Syddanmark, i 2020. Valgperiode udløber i 2022.

Amalie Kyung Littau, Langeland Kommune
amalie_kyung@hotmail.com
Valgt som suppleant i valggruppe 2, Syddanmark, i 2020. Indsuppleret i hovedbestyrelsen i maj 2021. Valgperiode udløber i 2022.

Region Hovedstaden

Sheku Amadu Jalloh, Københavns Kommune
sheku1407@yahoo.dk
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.

Thomas Sune Nørager Garfort, Bornholms Regionskommune
thomas.garfort@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.

Anja Ravn Schmidt Joensen, Københavns Kommune
aravnjoensen@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

Thomas Berg Nielsen, Ballerup Kommune
bergnielsen@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

Camilla Castella, Københavns Kommune
camilla.castella@gmail.com
Valgt i valggruppe 3, Hovedstaden, i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

Region Sjælland

Charlotte Pedersen, Slagelse Kommune
zilotte@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2019. Valgperioden udløber i 2021.

Fie Bjørnholt-Schou, Guldborgsund Kommune
fiebjornholt@gmail.com
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

Kristina Themsen, Vordingborg Kommune
kristina@themsen.net
Valgt i valggruppe 4, Sjælland, i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

Regitze Spenner Ishøy, Vordingborg Kommune
r.ishoey@gmail.com
Valgt i fællesgruppen i 2020. Valgperioden udløber i 2022.

 

Se også:
Interne udvalg og netværk

Senest opdateret den

04 maj 2021

af